štvrtok, 14 január 2021 09:42

Trvalky v zime

     Zima je obdobie, kedy rastliny odpočívajú a naberajú novú silu pre ďalšiu sezónu. Niektoré trvalky si ponechávajú svoje listy aj v tomto období. Mnohé však úplne zaťahujú do zeme, čo patrí k ich prirodzenému životnému cyklu. Ani v tomto období však nemusia byť naše záhrady prázdne. Aj uschnuté časti rastlín a kvetov majú v prírode svoj význam a v neposlednom rade aj svoje zimné čaro. 

 

Kedy strihať trvalky?

     Nielen mnohí záhradkári a záhradníci, ale často aj obce vo verejných priestoroch strihajú trvalky už na jeseň. Záhony tak úplne vyčistia, nechajú ich odokryté a vystavené všetkým nepriazniam zimného počasia. Často argumentujú, že ľudia chcú mať záhony v zime prázdne a nepochopili by uschnuté časti rastlín. Cez zimu je však potrebné rastliny chrániť nielen pred holomrazmi, ale tiež teplotným výkyvom, kedy sa striedajú mrazivé dni, s tými teplejšími.

     Uschnuté časti rastlín tak chránia trvalky počas zimy nielen pred mrazom, ale tiež studeným vetrom či naopak slnečným lúčom, ktoré by ich mohli predčasne zobudiť. Vytvárajú tiež dostatok úkrytu pre užitočné zvieratá, ako sú vtáky či hmyz. Mnohé nachádzajú v trvalkovom záhone nielen svoje zimovisko ale tiež vtáky potravu vo forme semien z odkvitnutých kvetov. 

     Ďalšou výhodou nestrihania trvaliek na jeseň je ich zimný efekt. Uschnuté časti rastlín, tráv či kvetov prinášajú do záhonu aj počas zimy nové štruktúry a farby. Najmä počas námrazy a snehovej prikrývky ponúkajú výhľady, ktoré pri prázdnom záhone nikdy nedosiahneme. Veľmi pekné sú počas zimy napr. odkvitnuté rudbekie (Rudbeckia), echinacea (Echinacea), monarda (Monarda), alebo rozchodníky (Hylotelephium). Vyššie okrasné trávy ako napr. ozdobnica (Miscanthus), smlz (Calamagrostis), proso (Panicum) a mnohé iné, dodajú záhrade aj počas zimy nový rozmer. Určite ich preto na jeseň nestrihajte. Veď posúďte sami. 

     Takže kedy striháme trvalky? Rozhodne v predjarnom období. V čase pred rašením prvých cibuľovín a ostatných rastlín. Vyššie trávy môžeme ostrihať v marci, resp. keď už nebudú hroziť mrazy.

 

 

Trvalková škôlka Veselé

Veľkoobchod

+421 948 837 835

Kontakt

 

 

 

 

 

Záhradníctvo Piešťany

 

+421 948 684 528

 Kontakt

  facebook